O skupině

Rekonstrukce historických bitev doplněné dobovými trhy jsou vedle šermířských, divadelních, hudebních a lektorských představení nedílnou součástí činnosti skupiny historického šermu Páni z Kolína a to již více než dvacet let. Skupina se věnuje několika historickým obdobím od gotiky, přes napoleonské války až po začátek 20. století. Pány z Kolína můžete vídat na historických slavnostech, oživlých prohlídkách hradů a zámků, v rekonstrukcích historických bitev, jako stafáž při významných akcích a v neposlední řadě i ve filmech nebo pohádkách tuzemské či zahraniční produkce.


Historický šerm se do povědomí veřejnosti dostal už v polovině 60. let 20. století. V té době působil v obci Veltruby u Kolína amatérský divadelní spolek. V jeho repertoáru byly klasické historické hry, kterými divadelníci bavili sebe i sousedy z okolních vesnic. Jedním z nadšených ochotníků byl i pan Miroslav Horáček (nar. 1944). Jeho syn Miroslav (nar. 1971), nezdědil ani tak ochotnické sklony, avšak historické kostýmy a militarie vůbec mu učarovaly. S vojáčky a později na vojáky si hrál snad každý malý kluk, ale Miroslavu Horáčkovi tato vášeň vydržela až do doby, kdy se stal vojákem československé armády. Již v době své “služby vlasti” měl možnost nahlédnout do zákulisí historických bitev a to například v roce 1990 na Slavkově. Po návratu z vojny se Mirek přestěhoval do Kolína, kde z velkého nadšení a nemnoha zkušeností založil skupinu historického šermu Páni z Kolína.

To se psal rok 1991. K Mirkovi se přidalo pár dalších nadšenců a tato skupina v historických kostýmech od té doby vyrážela každoročně na setkání šermířů a rekonstrukce historických bitev. V roce 1995 dozrálo rozhodnutí jednu takovou “bitvu” uspořádat i v Kolíně a od té doby místní občané i návštěvníci mohou nahlédnout do historie v podání kolínských šermířů každoročně. Rekonstrukce historických bitev doplněné dobovými trhy jsou vedle šermířských, hudebních a lektorských představení nedílnou součástí činnosti skupiny historického šermu Páni z Kolína a to již více než 20 let. V současné době má skupina 10 stálých členů včetně dívek. Rozsah působení skupiny je od gotických vystoupení, až po období třicetileté války a napoleoniky.
Díky tomuto rozsahu se skupina již několikrát účastnila prestižních zahraničních vystoupení.
Od roku 1995 pořádá SHŠ Páni z Kolína pravidelně rekonstrukce historických bitev na místní jízdárně.

I díky těmto aktivitám vstoupila skupina do povědomí místního obyvatelstva a její působení se rozrostlo také na maturitní plesy, stafáže všeho druhu, nebo podnikové večírky.
Pokud je to jen trochu možné, snažíme se co nejvíce spolupracovat se školami v Kolíně a nejbližším okolí.

Pořádáme proto po dohodě s jednotlivými školami poznávací procházky po Kolíně, popřípadě navštěvujeme jednotlivé školy s programem nazvaným „Vývoj zbraní“, ve kterém se dětem snažíme názorně ukázat na vystavených zbraních, jak se měnily a používaly s postupem let.
Již několik let také před každou naší historickou bitvou, pořádáme ve školách výtvarné soutěže na téma dané bitvy, a vyhodnocujeme nejlepší dětské práce volnými vstupenkami na bitvu. Pro všechny kdo o nás chtějí vědět ještě více jsou tu nyní tyto internetové stránky.


Warning: Undefined array key 0 in /data/web/virtuals/216510/virtual/www/wp-content/plugins/cardoza-facebook-like-box/cardoza_facebook_like_box.php on line 924